Oslo

Hlavní město Norska

radnice v Oslu Oslo (dříve Christiania a Kristiania) je hlavní město Norska a správní město kraje Akershus a Oslo. Leží v jihovýchodní části Norska u Oslofjordu. Město bylo založeno v roce 1048 králem Haraldem III. Hardradou. Počet obyvatel Osla je kolem 530 000, z čehož 22% tvoří imigranti. Konurbace Osla a měst kraje Akershus má 800 000 obyvatel. Rozloha města je 454 km2, čímž se řadí mezi nejrozlehlejší hlavní města Evropy. Pobyty v Oslu mohou být pro vás to pravé.

Národní divadlo v Oslu hodiny v Oslu trajekt

Muzeum Kon-Tiki

loď Kon-Tiki Jméno Kon-Tiki dostal vor, který byl vyroben z balzového dřeva. Proslavil se tím, že roku 1947 známý norský spisovatel Thor Heyerdahl společně s pěti dalšími muži přeplul vorem Kon-Tiki Tichý oceán. Plavba byla od jihoamerického pobřeží až do Polynésie a byla uskutečněná kvůli podpoře Heyeardalovi hypotézy o osídlení ostrovů Tichomoří. Vor byl vyroben za použití technologií, které pocházejí za dob Kryštofa Kolumba. Jeho název Kon-Tiki byl odvozen od původního jména indického boha Sluce, který se jmenoval Virakochy.

Plavba byla odstartována v roce 1947 dne 28. dubna. Po 101 dnech plavby vorem překonali vzdálenost více než 6700km.

Na počest Thora Heyerdahla vzniklo v norském Oslu muzeum Kon-Tiki, ve kterém můžete vidět nejrůznější předměty, které během plavby měli u sebe. V muzeu jsou k vidění i zbytky voru Kon-Tiki.

první akademická cena Kon-Tiki v muzeu Kon-Tiki umělé akvárium původní loď Kon-Tiki předměty a mapa Kon-Tiki Oslo

Muzeum Fram

V muzeu Fram je vystavena celá loď Fram, s kterou Roald Amundsen podnikl úspěšnou plavbu do Antarktidy. Tato událost vstoupila do historie, protože to bylo poprvé, kdy člověk poprvé stanul na jižním pólu. Bylo to těsně před Vánoci 14. prosince 1911. V muzeu můžete vidět původní loď Fram, ve které se můžete pohybovat a prohlédnout si všechna dostupná místa na lodi.

Amundsenovi předměty - muzeum Fram další předměty v muzeu Fram alkohol Amundsen tučňáci v muzeu Fram v muzeu Fram prodávají oblečení loď Fram kormidlo lodi Fram

Holmenkollen

Nejenom v Lilehammeru je skokanský můstek, ale i Oslo má svůj, který dostal název Holmenkollen. V dnešní době se moc nevyužívá. Přes léto je napuštěn vodou a trénují zde akrobatičtí lyžaři skoky do vody. Byl dějištěm zimních olympijských her v roce 1952. Pro nadcházející mistrovství světa, které zde proběhne v roce 2011, Norové postavili nový skokanský můstek.

skokanský můstek Holmenkollen v létě napuštěn vodou z můstku se stává obrovský bazén areál Holmenkollen skokan na lyžích

Frogner Park

Frogner Park Oslo - park plný květin Frogner Park je norský veřejný park, který se nachází v hlavním městě Norska Oslo. Je součástí Frogner Manor, což bylo zemědělské panství. Patřil bohaté rodině a až po 19. století patří Oslu. Ve Frogner Park je ještě Vigeland Park, který je plný soch, které vytvořil Gustav Vigeland. V parku je celkem 212 soch, které představují různé nálady a věkové kategorie lidí. Nejznámější socha se jmenuje Monolith, která obsahuje 121 figur.

zajímavá kašna ve Frogner Park socha Monolith nazí lidé v podobě soch sochy ve Vigeland Park Gustav Vigeland