Horská cyklistika v Norsku

Datum: 1.11.2013 | Autor: Veronika Březinová

Vydáte-li se do Norska a nebudete se chtít jen procházet po městech a přírodě, můžete si půjčit kolo a vyrazit na túru. Norsko skýtá hned nespočet nádherných cyklistických tras, které si užijí i horští cyklisté a začátečníci. Projet se můžete nádhernou jezerní krajinou. Vystartujete z Hallandu a pojede až do Oskarstromu, což je přibližně padesátikilometrová cesta. Odvážnější mohou sjet soutěskou Uladalen k toku Otta a dále se projet stejnojmenným údolím. Tato trasa je dlouhá 60 km, ale o patnáct kilometrů si ji můžete prodloužit, když vyjedete k jezeru Rondavtnet v centru národního parku Rondane.

Jako další trasu můžete zvolit etapu kolem údolí řeky Veo, která má asi 30 kilometrů. Dále se můžete podívat i k jezeru Gjende nebo se projet po 45 kilometrů dlouhé stezce Peer Gynt-Vien do Vinstra. Náročnější trasa je přes lyžařské středisko Videsaeter a vesnici Erdal, můžete dojet až k jezeru Strynevatnet. Tato trasa má 55 kilometrů.

Jednou z nejkrásnějších projížděk je ta s výhledem na fjord Geiranger ze seznamu UNESCO, a dojedet můžete až do Geirangeru. Celá trasa má 75 kilometrů a nachází se v nadmořské výšce 1100 metrů. Pokud se budete nacházet v Oslu, můžete si udělat cyklovýlet i tam, nebo do blízkého lyžařského střediska Holmenkollen.