Doprava

Z České republiky se do Norska dopravíte bez problému autem, letadlem nebo autobusem. Pokud pojedete sami autem, tak musíte myslet na včasnou rezervaci trajektu, který do Norska vyplouvá z Dánska. Další možností je cesta přes Polsko a Švédsko. Právě z Polska vyplouvají trajekty do Švédska.

Automatické mýtné v Norsku

Od roku 2008 se v Norsku zavádějí nové automatické mýtnice. Jak tento systém funguje? Pokud projedete mýtnou stanicí, nemusíte zastavovat a platit mýtné hotově, pouze se zaznamená poznávací značka auta. Je několik způsobů jak mýtné zaplatit, buď na čerpací stanici nebo v kiosku. Pokud nezaplatíte do 3 dnů přijde vám domů složenka k úhradě.

Skončila platba mýtného u Nordkapptunnelu

Sedmikilometrový tunel byl otevřen v roce 1999. Celá výstavba stála kolem jedné miliardy norských korun. Díky velké návštěvnosti turistů se tyto náklady splatily o celé dva roky dříve. Tunel spojuje pevninu s ostrovem Mageroya. Dříve se za průjezd tunelem platilo 145 NOK (490 Kč), nyní od 1. července končí platba mýtného. Průjezd tunelem na Severní mys je zdarma.

Cestování s domácími zvířaty

Co musí zvíře mít? Čip a čitelné tetování. Musí být očkováno proti vzteklině, odčerveno 10 dní před odjezdem a pak do 7 dnů od pobytu. Do Norska musí zvíře mít cestovní pas. Zde jsou uvedeny veškeré informace o zvířeti a jsou zde záznamy o očkováních.