Lillehammer

O městě Lillehammer

kostel v Lillehammeru Lillehammer znamená v překladu do češtiny malé kladívko. V roce 1994 se v tomto norském městě konaly zimní olympijské hry. Zahajoval je norský monarcha Harald V. a olympijský oheň zažehl korunní princ Hákon. V roce 2007 měl Lillehammer 25 537 obyvatel. Lillehammer leží 137 km severně od hlavního města Oslo, v údolí řeky Lagen, nedaleko jezera Mjosa. Je oblíbeným městem sportovců a turistů, neboť má vynikající podmínky pro lyžování. Na zimní olympiádu Norové vynaložili dvě miliardy norských korun.

ulice v Lillehammeru Lillehammer je klidné město zajímavý dům v Lillehammeru svojí sochu má v Lillehammeru Ludwig Wiese

Maihaugen

vstup do skanzenu Maihaugen Maihaugen je jeden z nejlepších skanzenů na světě vůbec. První skanzeny začali stavět Švédové. Slovo skanzen je tedy původně švédského původu. Skanzeny stavěli proto, aby lidé viděli na jednom místě, jak se žilo v minulosti. Když se stavěl skanzen u nás v Rožnově pod Radhoštěm, tak se stavitelé jezdili do Maihaugenu dívat jak má správně takový skanzen vypadat. Maihaugen byl takovým vzorem pro naše stavitele.

Historie začala ve městě Lillehammer. Anders Sandvig byl norský zubař, který se přestěhoval do Dánska, kde provozoval zubařskou praxi. Když mu bylo 30 let, tak vážně onemocněl závažnou tuberkulózou, vypadalo to, že zemře, doktoři mu nedávali moc času. On se rozhodl, že konec svého života chce strávit ve své rodné zemi. Tak se odstěhoval zpátky do Lillehammeru, kde je horské prostředí a čerstvý vzduch. Sandvig se vyléčil z tuberkulózy. V Lillehammeru zůstal do konce života. V té době zde jiný zubař nebyl, tak získal monopol na celou oblast v rámci zubařství. Díky tomu dokázal nashromáždit velké množství peněz. Bydlel na okraji Lillehammeru.

pomník zakladatele Maihaugenu Jeho dům je velmi důležitý, protože právě tam začal vznikat skanzen. Anders Sandvig byl velký patriot a když viděl, že Švédové staví velké skanzeny a že dokonce odvážejí některé budovy z Norska, tak začal zkupovat některá obydlí a starožitnosti. Na zahradě svého domu začal budovat skanzen. Pomalu přikupoval pozemky, a když zemřel, tak cele svoje dílo odkázal městu. Měl, ale jednu podmínku. Chtěl, aby město dále pokračovalo v jeho úsilí. Město svůj slib dodrželo a v dnešní době tam můžeme vidět přes 150 budov.

Ve skanzenu je například budova pošty z 19. století a za budovou je postavené celé nádraží z 19. století. Na kolejích stojí parní vlak a poštovní vagón. Dále je zde Garmokirken, což je sloupový kostel. Kolem roku 1300 těchto stavekirkanů bylo v Nosku kolem 1500 a v dnešní době jich zbylo asi 28. Zdejší Garmokirken pochází z 12. - 13. století. Je to naprostý originál a má nevyčíslitelnou hodnotu. V prostorách kostela je nádrž s vodou, a kdyby začalo hořet, tak tady mají takový systém, který při požáru kostel zachrání. Kostel je bazilikálního typu. Bazilika je nejstarší forma chrámu, poznáte ji tak, že boční lodě jsou nižší než hlavní loď. Hrob Anderse Sandviga je v blízkosti tohoto kostelu.

učitelka v Maihaugenu norská kočka na poště v Maihaugenu norský poštovní vůz Norská pošta z 19. století krásná norská příroda norský sloupový kostel norská krajina znovu sloupový kostel neboli Garmokirken

Skokanský můstek

Olympijská vesnička, která byla na olympiádu v Lillehammeru vybudována, byla krátce po olympiádě rozebrána a odvezena. Zbyly tu jen skokanské můstky, bobová dráha a běžecké tratě, které se do dneška používají.

lanová dráha u skokanského můstku skákající skokan na skokanském můstku krásný výhled na Lillehammer doskočiště