Netradiční stavba v Norsku

Datum: 27.1.2013 | Autor: Veronika Březinová

zdroj: velux V Norsku vznikl ojedinělý projekt, který se týká moderního a hlavně ekologického bydlení. Originální dům vznikl v blízkosti Tronfheimu, v překrásně krajině obklopené horami a golfovými hřišti. Rodinný dům Future se vyznačuje hned několika inovativními řešeními, které zahrnují jak technické, tak i koncepční novinky. Cílem celého projektu byla především vysoká energetická účinnost stavby.

Norský dům má v podstatě velice jednoduchý koncept, protože se skládá ze dvou pater a garážového stání, na jehož střeše se rozkládá terasa. Jako v každém normálním domě, i zde najdete vstupní halu, několik pokojů, koupelnu, kuchyň, pracovnu atd. Všechny technické vymoženosti se nachází v suterénu domu.

A v čem je tedy tato stavba pokroková? V první řadě zde bylo uplatněno několik technických novinek, které jsou ještě v prvopočátku využívání a v podstatě experimentem. Ale tím hlavním požadavkem nových majitelů byla minimální spotřeba energie, a také využití obnovitelných zdrojů. To vše se projevuje na netradiční izolaci, fasádě i na střešních oknech, které mají tři skla. Pro ohřev vody byly použity solární kolektory, které pomáhají také vytápět určité místnosti. Pro vytápění celého domu majitelé používají speciální krbová kamna a krbovou vložku.

Dům je postaven z velké části pouze z obnovitelných materiálů, které se nachází v přímé blízkosti stavby. Dále byl tento netradiční koncept obohacen i tím, že ke stavbě byly přizvány pouze místní, norské firmy. Velkou výhodou jsou tudíž minimální náklady na dopravu potřebných materiálů. Nechybí zde ani dodržení tradiční norské architektury, která se projevuje hlavně v červených panelech umístěných na fasádě. V interiéru byl zase použit tradiční skandinávský materiál, který charakterizují bělené smrkové palubky. Velikost i množství oken přivádí dovnitř domu mnoho světla, a tak snižují spotřebu elektřiny. Okna mají ale i další funkci, jsou totiž řízena centrálním systémem, který vyhodnocuje venkovní i vnitřní podmínky. Pokud je v domě moc velké teplo nebo zima, okna se automaticky otevírají, nebo zavírají. Nechybí ani pravidelný přísun čerstvého vzduchu, které zajišťují dva ventilační systémy.

Pokud se chcete dozvědět více informací o této netradiční stavbě, stačí přejít na stránky Novinky.cz. Tento článek původně vznikl ve spolupráci s časopisem o bydlení, který se jmenuje Můj Dům.