Rybolov v Norsku

Zákony, které jsou potřeba kvůli rybaření znát

Norsko je poměrně rozvinutý průmyslový stát a právě rybolov je pro Norsko jednou z nejdůležitějších odvětvových specializací. Před průmyslovou revolucí bylo Norsko a jeho hospodářství založeno právě na rybaření a zemědělství.

Než se člověk vydá do Norska rybařit, měl by se seznámit s několika důležitými zákony a omezeními, které s rybařením souvisí. Jedním z důležitých zákonů je například ten, který umožňuje rybářům vézt přes hranice pouze 15 kilogramů ryb a jednu trofejní rybu na jednu osobu (ryby se přepravují ve velkých polystyrénových boxech, přičemž na pořádné zmrazení, aby po cestě neroztály, jsou potřeba přibližně dva dny). V případě, že by vás na hranicích chytli s větším nákladem, připravte na vysokou pokutu, zabavení ryb a následné zaplacení poplatku za jejich odborné zlikvidování (tento poplatek také není zrovna malý).

Z dalších zákonů, které sice nesouvisí s rybařením, ale i přesto jsou pro turisty důležité, je například celoroční svícení na silnici. Přísné je také omezení dovážky alkoholu – buď 10 piv nebo litr tvrdého alkoholu na jednu plnoletou osobu. Za nedodržení limitu jsou opět vysoké pokuty v řádkách stovek či dokonce tisíců EUR, a někdy dokonce razítko „Nežádoucí“ ve vašem pase.

Další povinností danou zákonem je, že pokud vyjedete lodí na moře (což je pravděpodobné, protože rybaření u břehu neskýtá takové možnosti a úspěchy jako rybaření právě na otevřeném moři nebo na fjordu), je povinné používat po celou dobu záchrannou vestu. Dále se doporučují používat plovací vesty nebo záchranné obleky (které vás v případě nehody udrží ve studené vodě až několik hodin) a veškeré osazenstvo lodi nesmí mít v krvi alkohol. Porušení se opět trestá vysokými pokutami.

Nově od roku 2010 musíte mít povolení k řízení lodi a platí také minimální lovná míra.

Nejlepší doba pro rybaření v Norsku

Jet rybařit do Norska je nejlepší asi od dubna do září. (Nepočítejte však s žádnými tropickými teplotami.) Někteří rybáři přímo doporučují červenec – hejna makrel se vyskytují ve fjordech, a právě na maso z makrel se skvěle chytají další druhy ryb, jako například mníci, platýzi, tresky a další. Je však jen na vás, kdy se na rybolov vydáte, ale na jaře počítejte s tím, že se v Norsku setkáte i s čerstvou sněhovou pokrývkou.

Výbava pro rybaření v Norsku

A co si vzít na rybolov s sebou? Obvykle se dá v kempech přímo na místě zapůjčit pilkrovací prut s multiplikátorem, můžete však zkusit chytat i na jemnější nářadí, které se používá také v našich českých podmínkách, tedy například kaprový prut (100 – 200 g). Určitě si ale pořiďte vlasec na slanou vodu, protože klasické vlasce pro sladkovodní vody sůl ve fjordech za intenzivního rybaření téměř rozežere.

Jak v Norsku rybařit?

Nejlepší metoda pro rybaření v Norsku je pilkrování, ale opravdoví zapálení a zkušení rybáři raději používají přívlač. Nejvíce úspěšné mohou být rotačky, plandavky, woblery nebo twistery. Při povrchovém rybolovu bývají úspěšní menší stříbrné Meppsky. Plandavky bývají úspěšné zejména v hloubce od pěti do dvaceti metrů a to v barvě stříbrně-fialové nebo stříbrně-červené.

Prakticky všechny ryby se také chytají na stříbrný pilkřík o váze 40-60 gramů. Na každý druh ryb však platí jiný styl rybaření, na který musíte buď přijít sám; užitečné rady však najdete také v různých diskuzích.

Twistery si můžete pořídit jednoocasé, dvouocasé a dokonce i čtyřocasé modely v různých barvách a velikostech. Nejvíce na twistery nachytáte tresky obecné, a můžete si být téměř jisti větším úspěchem, než jaký budou mít vaši kolegové s pilkrováním. Nejlepší je pořídit si rovnou aromatizovaný twister s pachem přirozené potravy a aminokyselin, který tresky přímo milují.

Woblery se řadí také mezi úspěšné nástrahy, a to ve velikosti sedm nebo osm centimetrů, v různých barvách, přičemž nejúspěšnější by mohla být wobler s křiklavě zeleným hřbetem, žlutým tělem a oranžovým břichem.

Obyčejně se rybaří ve dne, ale noční rybaření vám může přinést občas větší úspěchy, než právě rybaření ve dne.

Rybolov v Norsku - jaké ryby na Vás čekají?

Norsko a rybolov – to je pro mnohé (rybáře) dokonalou kombinací, zvláště také proto, že rybaření je možné prakticky po celém pobřeží, nejlákavějším pro rybáře jsou však lokality Sørvær (rybářská vesnice nacházející se na ostrově Sørøya), Storfosna (nachází se na ostrově jižně od Trondheimu), Hitra (ostrov ve středním Norsku), Froya (ostrov, je možné rybaření ve fjordu i na moři), Bodo (leží na severu Norska, je zde nejsilnější přílivový a odlivový proud na světě), Moskenes (ostrov na jihu Lofot) a spousta dalších.

A jaké druhy ryb vám Norsko (tedy rybaření v této zemi) vlastně nabízí? Jsou to treska obecná, treska tmavá, treska skvrnitá, mník mořský, okouník mořský, mořčák chutný, makrela, mořský ďas, pstruh obecný mořský, losos atlantský, žralok ostroun. Kromě těchto druhů ryb můžete narazit i na další, avšak méně často se vyskytující ryby. Vítaným a oblíbeným doplňkem rybolovu je i lov krabů – loví se do klecí nebo do sítí. Dalším doplňkem je i sběr slávek jedlých; jedná se o chutný a oblíbený druh mušlí, které najdete v pásmu vody mezi přílivem a odlivem.

Další užitečné informace o rybolovu v Norsku na stránce http://www.rybolov-cestovani-norsko.cz/