Jak se dostat do Norska trajektem?

Skandinávie je poměrně řídce osídlená, a proto se jako nejflexibilnější způsob dopravy jeví vlastní automobil. Musíte se však smířit s tím, že pravděpodobně nevyhnete cestování trajektem. Cestu byste sice mohli absolvovat po mostech, ovšem pouze za předpokladu, že se vypravíte až do dánského Jutska a poté se vrátíte přes ostrovy směrem na východ do Švédska. Zkrátíte-li si cestu trajektem, nebudete litovat.

Ale kudy přesně se trajektem do Skandinávie vydat, když se nabízí tolik možností? K nejoblíbenějším variantám patří krátké a cenově dostupné trajekty mezi Německem a dánskými ostrovy. Můžete se vydat delší trasou (cca 2 hodiny) směrem Rostocku do Gedseru nebo kratší (cca 1 hodina) z Puttgartenu do Rødby. Následně po mostě Øresund, který spojuje Kodaň a Malmö.

Další možností je delší trajekt, který vyplouvá z Německa (z měst Sassnitz a Rostock) rovnou do Trelleborgu v jižním Švédsku. Cesta sice zabere cca 4 – 7 hodin, ale můžete to pojmout jako příležitost k odpočinku.

Dobře se vyspíte také v případě trajektu z německého Kielu, který zastaví až v Oslu. Počítejte však s tím, že si připlatíte, přeci jen jde o poměrně dlouhou plavbu.

Do západního či jižního Norska se dostanete také alternativní cestou vedoucí přes Jutský poloostrov. Zda to bude kratší a levnější trasou ze severu na jih (z Hirtshalsu do Kristiansandu), nebo zvolíte delší a dražší cestu až do západní části země (Stavanger nebo Bergen), je na vašem uvážení.

Zároveň můžete zvážit levnější, ale poměrně nekomfortní plavbu z polského Świnoujście do Švédska.

V každém případě nezapomeňte porovnat jednotlivé nabídky přepravních společností – trajekty do Norska se mohou cenově výrazně lišit. Kromě ceny však přihlédněte k tomu, jak komplikované cestování vás v případě daného trajektu čeká. Raději zvolte o něco dražší, ale o to pohodlnější variantu.